شریک و مشارکت

دلایل داشتن شریک و مشارکت در کار :

مشارکت و همکاری به ما و خیلی از سازمانهای بزرگ و کوچک دنیا کمک کرده تا برند خود را مستحکم کنند.

 • دو مغز بهتر از یکی است:

برادران کوئن در بخش فیلم سازی، ارویل و ویلبر رایت خالق هواپیما، دیوید پاکارد و ویلیام هیولت خالق شرکت بزرگ اچ پی، لری پیج و سرگئی برین خالق شرکت بزرگ گوگل، تمامی اینها و آنچه که در بیشتر شرکت های بزرگ جهان دیده ایم عامل شراکت باعث موفقیت های چشم گیر و متدوام بوده است، داشتن شریک مناسب میزان ایده ها، آگاهی، هوش و تجارب را چند برابر می کند، در زندگی شخصی نیز ما همیشه به دنبال یک همسر برای رشد و تکامل هستیم.

 

 • شریک شما دارای قدرت هایی است که شما ندارید و برعکس،

بتمن و رابین، مردان ایکس، انتقامجویان و خیلی از ابر قهرمانها باهم کار می کردند تا قدرتشان را افزایش و ضعف یکدیگر را با توانایی های دیگری پوشش دهند و از قدرت های یگدیگر نیز استفاده کنند، در اینگونه فیلم ها شعار اصلی و رویکرد فیلم نامه بر اساس این جمله است: "نیرو های شما با هم خیلی قدرتمند تر و احساس ضعف شما خیلی ضعیف تر از آنچه که فکر می کنید می شود، شما به کمک نیاز دارید و همینطور شما به کسی که به کمک نیاز دارد، کمک خواهید کرد."

 

 • شما نیازمند حمایت معنوی و مالی هستید

با پذیرش شراکت در کسب و کار خود، شما می توانید نسب به گذشته تعداد پروژ های بیشتری را انجام دهید. و به تدریج کسب و کار خود را شکوفا و گسترش دهید. اشخاص بسیاری این را گفته اند که با داشتن شریک همیشه کار بر روی شانه یک شخص نبوده و می توانند مسئولیت ها و انتظارات بیشتری را از طرف مشتریان بر آورده سازند، و با شراکت توانسته اند درآمد بیشتری را بدست آورند.

 

 • توسعه و گسترش میزان خلاقیت و نوآوری

زمانی که تنها هستید، فکر و ایده جدید و ناگهانی به ندرت به سراغ شما می آید، (بسیاری از افراد ایده های خلاقشان زمانی به ذهنشان می رسد که در حال صحبت کردن و یا در ارتباط با دیگران هستند). زمانی که در حال خلق اثر یا ایده ای هستید یک شریک خوب در کنار شما میتواند به آن، ایده و نظر کامل کننده ای بدهد، در نتیجه شما می توانید ایده و اثر جدید خود را تکمیل کرده و آن را با ساختار محکم تری به منصه ظهور برسانید.

 

 • مدل جدید شراکت با کارمندان و پرورش همکاران بیشتر

مدل همکاری با یک نفر در راس (بالاترین سطح) و پلکانی تا کارمند پایه (آخرین سطح) دیگر منسوخ شده است، امروزه کسب و کار های هوشمند برای "شراکت" به سراغ کارمندان و زیردستان می روند، حرف هایشان را گوش می دهند و از ایده های آنها استفاده می کنند، همچنین برای اینکه کارمندان به پیشرفت سازمان کمک کنند به آنها قدرت تصمیم گیری و اختیار بیشتری می دهند تا با مطرح کردن ایده ها و پدیده خلاقیت و نوآوری در سازمان بتوانند مراحل پیشرفت خود را طی کنند و به درجات سازمانی بالاتری برسند. و همچنین شرکا سعی می کنند تا همکاری را میان کارمندان افزایش دهند تا به یک مدل کاری جدیدی برسند، با این کار شما با یک تیر دو نشان زده اید، اول اینکه، خلاقیت، نوآوری و سرمایه زیادی را توسط کارمندان به شرکت خود بخشیده اید و دوم اینکه کارمندان با یک روحیه همکاری و رقابتی جدید برای بالا رفتن از پله های پیشرفت سازمانی تلاش خواهند کرد. و تصور کنید اگر مشکلی برای سازمان شما پیش بیاید کارمندان با این مدل همکاری، تمامی دانش و فکر خود را برای مرتفع کردن آن به کار می اندازند.

 

 • میزان دانش و بُعد فکری شریک می تواند شما را از انجام یکسری امور پر هزینه و زمانبر مطلع و راهکار جدیدی را برای برطرف کردن آنها به شما نشان دهد.

 

 • شریک به شما کمک می کند تا بتوانید ریسک های بزرگتری قبول کنید.

یک شریک خوب می تواند برای رشد سازمان و کسب و کار به شما برای پذیرفتن ریسک های بزرگتر کمک کند و آن را در چالشی عظیم تر موفق نماید. وقتی همه اتفاقات در شراکت به نحو احسن در حال انجام است، شما می توانید پروژه هایی که حتی از چشم انداز کسب و کار شما بدور است را با اطمینان خاطر بیشتری قبول کنید، دیگر از اینکه بصورت انفرادی برای تحمل ریسک های بزرگ به دنبال اینگونه پروژه ها می روید احساس اضطراب و ترس نمی کنید. این قسمت از شراکت بهترین قسمت آن است، چرا که شما احساس می کنید کسب و کارتان موفق و حرفه ای شده است، شریک در مواردی که شما احساس ضعف دارید شما را تشویق می کند تا بتوانید با روحیه ی بهتری اینگونه کارها را قبول و برای به پایان رساندن و موفق شدن در آن کمک خواهد کرد. مثالی که در این خصوص وجود دارد از فتح قله اورست توسط ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در سال 1953 میلادی است، این دو وارد یک چالش عظیم شدند و یکدیگر را تشویق کردند تا بتوانند با روحیه و عزم بالا قله اورست را فتح نمایند، در این چالش دریک لحظه برای بالارفتن از یک صخره هیلاری پایش را بر روی برف های نرم گذاشت و باعث شد لیز بخورد و در دره پرت شود، اما بدلیل اینکه این دو با طناب به یکدیگر وصل شده بودند، تنزینگ توانست شریکش را از افتادن درون دره نجات دهد، شریک ها باعث می شوند شما ریسک های بزرگی را انجام دهید و از شما در برابر سختی ها محافظت می کنند.

 

 • شریک می تواند با حفظ خویشتن داری شما را از ریسک های بسیار خطرناک دور نماید:

یکی از دلایلی که باعث می شود شما در کسب و کارتان شکست بخورید این است که شما از کلمه " نه " استفاده نمی کنید و تمامی ریسک های کوچک و بزرگ و همچنین خطرناک را به درون سازمان خود بکشانید، اما یک شریک مناسب می تواند با استفاده از منابع اطلاعاتی و مالی موجود شما را از اینگونه خطرها مصون بدارد و با استقامت بالا به اینگونه امواج خطرناک بگوید " نه ".

 

 • همکاری برای رسیدن به یک هدف، لذت بیشتری دارد.

کسب و کار شما به وفور احساس شادی و خرسندی می کند وقتی شما می توانید آن را با دیگران به اشتراگ بگذارید. وقتی در یک شراکت مناسب قرار می گیرید، شما احساس بسیار خوب و روحیه بالایی دارید و حتی بودن در کار را به رفتن به خانه ترجیح می دهید. شما می توانید تیم کاری خود را به شام دعوت کنید و در کنار فضای کاری احساس رضایت بیشتر داشته باشید، در این زمان شما بسیار خشنود خواهید شد اگر در این شرایط از تمامی ایده ها و نظرات شخصی تیم خودتان در یک فضای این چنینی مطلع گردید. اگر شما با شریکتان مهربان و با چارچوب مناسب رفتار کنید و این رفتار بصورت متقابل صورت بپذیرد کار های دشوار به مانند برنده شدن و شکست خوردن در یک بازی اتلاق می گردد.

 

 • آیا وقتی بصورت انفرادی کار میکنید میتوانید نقش پلیس خوب و پلیس بد را اجرا کنید؟

مدیریت مشتریان و کارمندان بسیار طاقت فرساست، یکروزی وقتی شما نیاز به استراحت دارید شریک شما می تواند این مورد را به دوش بکشد و یا زمانی که شما از صحبت تلفنی با یکی از مشتریانتان عصبانی و یا ناراحت هستید شریک شما می تواند با خونسردی بیشتری با مشتری صحبت نماید تا شما بتوانید روحیه خود را به دست بیاورید، انرژی شریک در این زمینه همیشه کمک رسان است.

 

 • واقعا ناراحت کننده است که هنگام گریه و خنده " تنها" باشید.

به این فکر کنید که شما یک قرارداد بسیار خوب و بزرگ را برای شرکت خود بستید و یا شما توانسته اید وام بانکی مناسبی را برای شرکت فراهم کنید تا انقلابی برای کسب و کار خود پدید آورید، چه احساسی دارید؟ بله خیلی خوشحال می شوید و شاید فریاد بزنید و تنهایی بالا و پایین بپرید و در آخر حوصله تان سر خواهد رفت. اما اگر شما شریک داشته باشید به نظرتان این لذت دو چندان نخواهد شد؟

و همینطور برعکس اگر شکست و اتفاق ناراحت کننده ای برای شرکت شما بیافتد و شما متضرر شوید، اگر تنها باشید روزهای بسیار سختی خواهید داشت، اما با وجود شریک احساس آرامش بیشتری خواهید داشت چراکه شریک به شما روحیه دوباره خواهد داد و با استفاده از تجربه ی پیش آمده سعی در ایجاد یک فضای مثبت برای حل این مشکل می کند و شما در نهایت احساس خوبی دارید.

سخن روز

اگر به دنبال موفقیت نروید خودش به دنبال شما نخواهد آمد .

مارو اکلینز